BAĞLANMA NEDİR?

BAĞLANMA NEDİR?

Bir bebeğin bakım verenine/ annesine arzu ettiği yakınlığı kurması ve devam ettirmesi için gösterdiği davranış türleridir. Anne bebeğin bu davranışlarını duyarlı bir şekilde karşıladığında güvenli bir bağ oluşmaya başlar, başkalarına da güvenmeyi öğrenir ve artık etrafını keşfetmeye yönelebilir. Ancak bebeğe cevap vermede gecikirse ya da tutarsızlık gösterirse güvenli bir bağ kurulması mümkün değildir. Güvenli bağlanma geliştiremeyen çocuklar dünyayı tehlikeli, beklenmeyen tehditlerle dolu bir yer olarak algılar. Peki çocuk, hangi davranışlara nasıl bir bağlanma türü geliştirir?

1. Güvenli bağlanma: Anne bebekten aldığı tüm sinyalleri tutarlı bir şekilde karşılamıştır. anneyle yakın ilişki kurmuşlar, çevreyi keşfetmeye başlamışlar, yabancılara karşı kısa süreli endişe yaşamışlar, annenin yanından ayrılmasına geçici üzüntü yaşatsa da tekrar gelince sevinçle karşılamışlardır. Genel olarak anneye yakın olmak isterler.

2.Kaygılı- kaçınmacı bağlanma: Anne bebekten aldığı sinyallere cevap vermekte çoğunlukla gecikmiştir. Anneye ve nerede odluklarına ilgi göstermezler, yanına gelip gitmesine neredeyse hiç tepki göstermezler.

3.Kaygılı- kararsız bağlanma: Anne bebekten aldığı sinyalleri zaman zaman karşılasa da gereksinimlerini gidermekte eksik kalmıştır. Bebek anneden ayrıldığında yoğun endişe hissetse de anne döndüğünde hemen sakinleşemez, yakınlık isteği ve öfke duygusunu aynı anda gösterir, ona ulaşıp ulaşamayacağı konusundaki belirsizlikle genel olarak huzursuz davranabilmektedir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis