ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMLERİ PSİKOSEKSÜEL GELİŞİM EVRELERİ

ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMLERİ PSİKOSEKSÜEL GELİŞİM EVRELERİ

ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMLERİ PSİKOSEKSÜEL GELİŞİM EVRELERİ

Ebeveynlerin çocuklarının hangi yaşta hangi dönemde olduklarını ve bu dönemde yaşanabilecek beklenmedik olaylar hakkında bilgi sahibi olmaları çocuklarının gelişi için oldukça önemlidir.

  1. ORAL DÖNEM (0-1 YAŞ)

İlk haz merkezi ağız bölgesidir. Emme, çiğneme, ısırma vb. onun için başlıca zevk kaynaklarıdır. İhtiyaçları dengeli karşılandığında güven, tersinde güvensizlik oluşmaktadır.

  1. ANAL DÖNEM (1-3 YAŞ)

Anüs ve anüsle ilişkili olan eylemlerden doyum sağlamaktadır. Tuvaletini denetim altına almak, bağımsızlık için ilk adımlardır. Tuvalet eğitimi barışçıl bir yolla tamamlanmalıdır. Dönemin olumsuz geçirilmesi katı görüşlülük, aşırı düzenlilik, inatçılıkla, iyi geçirilmesi kararlılık, girişimcilik ve işbirliği ile sonuçlanır. 

 

  1. FALLİK DÖNEM (3-6 YAŞ)

Kızlarda elektra kompleksi (babaya karşı anneyi kendine rakip görme), erkeklerde oedipus kompleksi (anneye karşı babayı rakip görme) yaşanır. Cinsel kimlik kazanılır. Cinsellik içerikli sorular sorulur. Karşı cinsin bedenini merak etme duygusu baskındır. Çocuk ahlak, standartları kazanmaya başlar.

  1. LATENT DÖNEM (6-12 YAŞ)

Cinsiyetine ilişkin toplumsal rolünü pekiştirir. Cinsel enerji bastırılmıştır. İlgisi sosyal ve entelektüel beceriler edinmeye kayar. Dönem başarılı geçerse özerklik duygusu, Başarısız geçerse kimlik karmaşası ve aşağılık duygusu olur.

  1. GENİTAL DÖNEM (12- 18 YAŞ)

İlgi odağı, kendisi ve ailesi değil, diğer bir kişidir. Yetişkin düzeyde cinsel davranışlar sergilemeyi öğrenir. Bu dönem iyi atlatılırsa tutarlı bir yetişkin kimliği kazanılır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis